Ďalšie zlyhanie slovenskej ekonomickej diplomacie

19. januára 2015, podolay, Nezaradené

Dnes sa otvorili v Mníchove brány medzinárodného veľtrhu Bau 2015. Ide o najväčší svetový veľtrh pre stavebníctvo, architektúru, materiály a systémy. Zúčastňuje sa ho 2.015 vystavovateľov zo 42 krajín sveta v 14 halách o celkovej ploche 180.000 m².

Ktorá európská krajina tam nemá ani jednu firmu? Uhádli ste, je to Slovensko (!). Preto pred výstaviskom neveje slovenská zástava. Pre porovnanie susedná Česká republika tu má 18 vystavovateľov, Poľsko 43, Rakúsko 103, Slovinsko 10, Maďarsko 4, Bulharsko 3, Rumunsko 6, Chorvátsko 11, Litva 4, Lotyšsko 6, Estónsko 9, Bielorusko 2, Švajčiarsko 37. Ešte aj vojnou a krízou zmietaná Ukrajina tu má 6 vystavovateľov. Jednoducho sa stále nevieme patrične prezentovať. Je preto veľkou škodou, že sa Slovenská rebublika stále nedokáže prezentovať svojimi výrobkami a službami, ako to robia iné krajiny Európy a sveta. Slovensko sa tak stáva opäť takou „čiernou dierou“, tentokrát na mape stavebného priemyslu.

Veď najmä v čase vysokej nezamestnanosti by bolo viac ako žiadúce „rozbehnúť“ konečne tento zanedbaný segment slovenského exportu. Exportovať treba trochu viac, ako len automobily zahraničných výrobcov. Na Slovensku existujú aj inovatívne firmy, ktoré si často netrúfajú ísť „do sveta“. Práve také by mala podchytiť kompetentná agentúra Sario, aby sa účasť slovenských firiem na veľkých medzinárodných veľtroch zvýšila. Je nadovšetko potrebné sa prezentovať svetovej klientele a nie sedieť doma a nariekať, že je kríza, ktorú výhovorku tak veľmi rád používa aj terajší premiér.

Sú všetky tie štátne agentúry na podporu slovenského hospodárstva a exportu (finacované samozrejme daňovými poplatníkmi), rôzne memorandá a vyhlásenia v podstate len, ako sa zvykne hovoriť, na „kočku“? Keď už teda existujú, mali by mať väčší efekt. Toto je teda v praxi tá, toľko proklamovaná nová ekonomická diplomacia, ktorá už dávno mala naplno pracovať v záujme hospodárského rozvoja Slovenskej republiky a ktorú dával pred rokmi do popredia podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí? Či sa takto efektívne presadzujú ekonomické záujmy Slovenska v zahraničí, ponechám na súdneho čitateľa.