Založ si blog

Milión granátov pre Ukrajinu – EÚ bola založená ako mierový projekt!

Tento plán je pre Európsku úniu tak zlomový, že ju to môže stáť krk. Vládnu nám žiaľ vojnuchtivý šialenci, diletanti a idioti a to nielen v EÚ, ale aj na Slovensku, česť výnimkám.

Áno EÚ chce Ukrajine dodať delostrelecké granáty a potom spoločne nakúpiť novú muníciu prvýkrát vo svojej histórii! Pomôže však plán skutočne krajine? Tu existujú pochybnosti.

Dve čísla ilustrujú celú brutalitu vojny. A aj pomer síl na bojiskách. Ruskí vojaci vypália zo svojich húfnic denne viac ako 20.000 nábojov. Najmenej. Ukrajinská armáda je prinútená k zdržanlivosti, pretože mnohé jej zbrojovky a sklady munície sú v troskách – vypáli okolo 2.000 nábojov denne. To je desaťkrát menej. Takto to vypočítavajú úradníci Európskej komisie v Bruseli.

Teraz chce EÚ zvýšiť palebnú silu Ukrajiny

V priebehu nasledujúcich 12 mesiacov plánuje dodať krajine jeden milión granátov. Rozhodli o tom v pondelok popoludní (20.3.22) ministri zahraničných vecí a obrany členských krajín. Krajiny by mali v prvom rade odovzdať projektily zo svojich zásob a dostať kompenzáciu z fondov EÚ. Na to je k dispozícii miliarda eur. S ďalšou miliardou plánuje EÚ po prvý raz vo svojej histórii spoločné obstarávanie novej munície!

Znamená to bod obratu: EÚ – založená ako mierový projekt – je ochotná nakúpiť zbrane a dodať ich nečlenskému štátu vo vojnovom stave!

Absolútne šialenstvo, do čoho nás teraz Európska úni ťahá!

„Prerážame tým novú pôdu,“ povedal v Bruseli nemecký minister obrany Boris Pistorius. Ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock v belgickej metropole povedala: „Ukrajina stále potrebuje našu podporu.“ Je dôležité rýchlo dodať krajine muníciu. A estónsky minister obrany Hanno Pevkur víťazoslávne povedal: „Kde je vôľa, tam je cesta. Hrôza, že nám toto vládne vo viacerých krajinách EÚ.

To sú všetko krásne slová. Zmenia však plány EÚ skutočne pomer síl na ukrajinských bojiskách? Málo tomu podľa expertov naznačuje.

Dodávať sa majú projektily kalibru 155 milimetrov, takzvané „nemé bomby“, ktoré nie je možné navádzať pomocou GPS ani lasera. Zbrane na veľkú bitku materiálov, cena za kus: okolo 3.000 eur. Plánované množstvo – jeden milión – znie ako veľa. Ale každý, kto sa rozpráva s vojenskými expertmi, počuje triezve predpovede: vraj to postačí na 3 mesiace, možno o niečo dlhšie.

Pre Ukrajinu to nie sú žiane dobré vyhliadky

Rokovania o súčasnej dohode EÚ trvali týždne. Všade bol odpor. Maďarsko sa nezúčastní na tomto šialenstve. Po predčasných voľbách sa môže pridať Slovensko, kde je skoro 80 percent obyvateľov proti dodávkam zbraní na Ukrajinu. Niektoré štáty, ako napríklad Grécko, sa chceli vzdať len malé množstvo nábojov, pravdepodobne z obavy, že by ich arzenál mohol byť potrebný proti Turecku. Iní sa obávali, že sa im veci finančne vymknú spod kontroly. Je ťažké si predstaviť, že krajiny EÚ sa čoskoro dohodnú na ďalších veľkých dodávkach. Zdá sa, že to, čo Európa plánuje, je príkladom „too little, too late“ tada „príliš málo, príliš neskoro“.

Je to myšlienka pripomínajúca neslávne obdobie Corony

Rovnako nie je jasné, odkiaľ má pochádzať nová munícia, ktorú chce Európa spoločne nakupovať. K dnešnému dňu sa na kontinente každoročne vyrába okolo 300.000 nábojov kalibru 155 od 15 výrobcov v jedenástich krajinách. Krajiny jednoducho nie sú pripravené na vojnový konflikt, v ktorom sa dve armády navzájom ostreľujú granátmi takmer nepretržite celé mesiace.

Pomôcť by malo spoločné obstarávanie. Ide o nápad pripomínajúci éru koronavírusu, keď sa EÚ spojila, aby kúpila tie predračené a neúčinné „vakcíny“. Tento prístup by podľa myšlienky mal výhody pre všetky strany.

Výrobcovia by nedostali veľa samostatných zákaziek z jednotlivých krajín, ale skôr niekoľko veľkých zákaziek – čo by pre nich znamenalo menej byrokracie a väčšiu istotu plánovania. A EÚ by mohla vyjednať lepšie ceny za takúto hromadnú objednávku.

Je to možno dokonca model do budúcnosti? Začiatok skutočnej európskej bezpečnostnej politiky? Ďalší krok v európskej integrácii vynútený touto vojnou Vladimira Putina? Sotva.

Skôr to bude zánik Európskej únie, ktorá bola založená ako mierový projekt pre Európu. Tento vojnový plán je pre EÚ tak zlomový, že ju to pravdepodobne môže stáť jej existenciu.

Zaznamenali ste dodnes nejakú mierovú iniciatívu Európskej únie v tomto vojenskom konflikte na východnej hranici EÚ? Ja nie.

Táto nová dohoda bude znamenať predovšetkým eskaláciu európskeho militarizmu a ústup od chápania EÚ ako mierového projektu, na čisto vojenský projekt NATO!

Zelenského poradca: Máme právo všetko zničiť!

30.04.2023

Mačka je už von z vreca. Zelenského poradca Mychajlo Podoľak oznamuje to, čo bolo už dávno známe. Zelenskyj zámerne presadzuje politiku spálenej zeme. To však nie je všetko. Ukrajina má „právo“ zničiť všetko na Kryme, v Doneckej ľudovej republike, Luganskej ľudovej republike, Záporožskej a Chersonskej oblasti, povedal Mychajlo Podoľak, poradca šéfa kancelárie [...]

Jadrová vojna? Prežila by len južná pologuľa.

16.04.2023

Neustále sa spomína možnosť eskalácie ukrajinského konfliktu, až po vznik III. svetovej vojny. To znamená pravdepodobne jadrovej vojny. Pozrime sa teda na jej následky. Účinky atómového bombardovania sú väčšinou nesprávne posudzované. Hirošima a Nagasaki nie sú jadrové púšte. Rýchlo sa z nich opäť stali prosperujúce mestá. Ale aké budú účinky, ak sa použijú [...]

Vznikne Poľsko-ukrajinská konfederácia? Akási nová „Rzeczpospolita“ z roku1569?

12.04.2023

Poľsko-ukrajinská konfederácia by bola vážnou provokáciou pre Rusko a nočnou morou pre Nemecko. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj počas návštevy Varšavy vyhlásil, že medzi oboma štátmi už čoskoro nebudú existovať žiadne hranice – ani ekonomicky, ani politicky, ani historicky. Týždenník Strana citoval vlastné zdroje, podľa ktorých Zelenského úrad rokuje o [...]

Boris Kollár,

S Ficom nie. Kollár: Kultúrne otázky pôjdu po voľbách bokom. Šimečka a KDH to musia akceptovať

09.06.2023 07:16

Šéf PS je pripravený diskutovať aj s KDH a konzervatívcami. Zopakoval, že životné partnerstvá sú jedna z priorít PS.

Nemecko, Ukrajina, Rusko, konflikt, vojna, NATO

Ukrajina chce s pomocou Holandska získať španielsky Patriot umiestnený v Turecku. Erdoganovi sa to nepáči

09.06.2023 07:00

Holandsko a Ukrajina chcú od Španielska, aby odovzdalo jeden zo svojich dvoch protivzdušných systémov Patriot napadnutej krajine.

sunak, biden

Biden si pomýlil Sunakovu funkciu, nazval ho prezidentom. Pohotovo sa opravil

09.06.2023 06:50

Biden ocenil, že britsko-americké vzťahy sú vo veľmi dobrom stave.

Trump

Trump: Obvinili ma v kauze 'falošných škatúľ'. Je to hoax, som nevinný

09.06.2023 06:31

Donald Trump vo štvrtok oznámil, že bol trestne obvinený z prechovávania utajovaných dokumentov vo svojom floridskom sídle.

podolay

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie, poslanec nemeckého parlamentu 2017-2021. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. -------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 371732x
Priemerná čítanosť článkov: 10047x

Autor blogu

Kategórie