Založ si blog

Milión granátov pre Ukrajinu – EÚ bola založená ako mierový projekt!

Tento plán je pre Európsku úniu tak zlomový, že ju to môže stáť krk. Vládnu nám žiaľ vojnuchtivý šialenci, diletanti a idioti a to nielen v EÚ, ale aj na Slovensku, česť výnimkám.

Áno EÚ chce Ukrajine dodať delostrelecké granáty a potom spoločne nakúpiť novú muníciu prvýkrát vo svojej histórii! Pomôže však plán skutočne krajine? Tu existujú pochybnosti.

Dve čísla ilustrujú celú brutalitu vojny. A aj pomer síl na bojiskách. Ruskí vojaci vypália zo svojich húfnic denne viac ako 20.000 nábojov. Najmenej. Ukrajinská armáda je prinútená k zdržanlivosti, pretože mnohé jej zbrojovky a sklady munície sú v troskách – vypáli okolo 2.000 nábojov denne. To je desaťkrát menej. Takto to vypočítavajú úradníci Európskej komisie v Bruseli.

Teraz chce EÚ zvýšiť palebnú silu Ukrajiny

V priebehu nasledujúcich 12 mesiacov plánuje dodať krajine jeden milión granátov. Rozhodli o tom v pondelok popoludní (20.3.22) ministri zahraničných vecí a obrany členských krajín. Krajiny by mali v prvom rade odovzdať projektily zo svojich zásob a dostať kompenzáciu z fondov EÚ. Na to je k dispozícii miliarda eur. S ďalšou miliardou plánuje EÚ po prvý raz vo svojej histórii spoločné obstarávanie novej munície!

Znamená to bod obratu: EÚ – založená ako mierový projekt – je ochotná nakúpiť zbrane a dodať ich nečlenskému štátu vo vojnovom stave!

Absolútne šialenstvo, do čoho nás teraz Európska úni ťahá!

„Prerážame tým novú pôdu,“ povedal v Bruseli nemecký minister obrany Boris Pistorius. Ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock v belgickej metropole povedala: „Ukrajina stále potrebuje našu podporu.“ Je dôležité rýchlo dodať krajine muníciu. A estónsky minister obrany Hanno Pevkur víťazoslávne povedal: „Kde je vôľa, tam je cesta. Hrôza, že nám toto vládne vo viacerých krajinách EÚ.

To sú všetko krásne slová. Zmenia však plány EÚ skutočne pomer síl na ukrajinských bojiskách? Málo tomu podľa expertov naznačuje.

Dodávať sa majú projektily kalibru 155 milimetrov, takzvané „nemé bomby“, ktoré nie je možné navádzať pomocou GPS ani lasera. Zbrane na veľkú bitku materiálov, cena za kus: okolo 3.000 eur. Plánované množstvo – jeden milión – znie ako veľa. Ale každý, kto sa rozpráva s vojenskými expertmi, počuje triezve predpovede: vraj to postačí na 3 mesiace, možno o niečo dlhšie.

Pre Ukrajinu to nie sú žiane dobré vyhliadky

Rokovania o súčasnej dohode EÚ trvali týždne. Všade bol odpor. Maďarsko sa nezúčastní na tomto šialenstve. Po predčasných voľbách sa môže pridať Slovensko, kde je skoro 80 percent obyvateľov proti dodávkam zbraní na Ukrajinu. Niektoré štáty, ako napríklad Grécko, sa chceli vzdať len malé množstvo nábojov, pravdepodobne z obavy, že by ich arzenál mohol byť potrebný proti Turecku. Iní sa obávali, že sa im veci finančne vymknú spod kontroly. Je ťažké si predstaviť, že krajiny EÚ sa čoskoro dohodnú na ďalších veľkých dodávkach. Zdá sa, že to, čo Európa plánuje, je príkladom „too little, too late“ tada „príliš málo, príliš neskoro“.

Je to myšlienka pripomínajúca neslávne obdobie Corony

Rovnako nie je jasné, odkiaľ má pochádzať nová munícia, ktorú chce Európa spoločne nakupovať. K dnešnému dňu sa na kontinente každoročne vyrába okolo 300.000 nábojov kalibru 155 od 15 výrobcov v jedenástich krajinách. Krajiny jednoducho nie sú pripravené na vojnový konflikt, v ktorom sa dve armády navzájom ostreľujú granátmi takmer nepretržite celé mesiace.

Pomôcť by malo spoločné obstarávanie. Ide o nápad pripomínajúci éru koronavírusu, keď sa EÚ spojila, aby kúpila tie predračené a neúčinné „vakcíny“. Tento prístup by podľa myšlienky mal výhody pre všetky strany.

Výrobcovia by nedostali veľa samostatných zákaziek z jednotlivých krajín, ale skôr niekoľko veľkých zákaziek – čo by pre nich znamenalo menej byrokracie a väčšiu istotu plánovania. A EÚ by mohla vyjednať lepšie ceny za takúto hromadnú objednávku.

Je to možno dokonca model do budúcnosti? Začiatok skutočnej európskej bezpečnostnej politiky? Ďalší krok v európskej integrácii vynútený touto vojnou Vladimira Putina? Sotva.

Skôr to bude zánik Európskej únie, ktorá bola založená ako mierový projekt pre Európu. Tento vojnový plán je pre EÚ tak zlomový, že ju to pravdepodobne môže stáť jej existenciu.

Zaznamenali ste dodnes nejakú mierovú iniciatívu Európskej únie v tomto vojenskom konflikte na východnej hranici EÚ? Ja nie.

Táto nová dohoda bude znamenať predovšetkým eskaláciu európskeho militarizmu a ústup od chápania EÚ ako mierového projektu, na čisto vojenský projekt NATO!

Slúži NATO skutočne na našu obranu?

13.07.2024

Vo Washingtone sa nám skončil summit pri príležitosti 75. výročia Severoatlantickej aliancie. Mám jednu relevantnú otázku. Slúži NATO skutočne na našu obranu? Načo sme členom NATO, keď nám táto organizácia nevie, alebo nechce zabezpečiť adekvátnu protivzdušnú obranu, ale namiesto toho ju garantuje pre Ukrajinu, ktorá vôbec nie je členským štátom NATO! Takže namiesto [...]

Čo zostalo z Ukrajiny?

29.04.2024

Všetci sme prehrali. Zo slávnych „európskych hodnôt“ nezostalo nič. Vojna na Ukrajine vstupuje do svojej záverečnej fázy – Rusko túto vojnu vyhrá na všetkých frontoch. Vojensky, geopoliticky a ekonomicky. Ako sa mohla stať táto katastrofa, táto historická porážka Západu? Odpoveď je jednoduchá: kolektívny Západ všade prekročil svoje vlastné medze. Nielenže [...]

MIEROVÁ INICIATÍVA SO ZÁRUKAMI BEZPEČNOSTI PRE UKRAJINU A RUSKO

11.12.2023

Predvianočná mierová iniciatíva s medzinárodnými bezpečnostnými zárukami pre Ukrajinu a Rusko. Európske národné štáty musia rozhodovať suverénne a nezávisle o svojej bezpečnosti vo vznikajúcom multipolárnom svetovom poriadku. V posledných rokoch sa ukázalo, že EÚ a jej členské štáty boli príliš slabé na to, aby zabránili agresívnej vojne vo svojom východnom [...]

markušovce, dieťa, auto

Tragédia v osade: dieťa zomrelo po prehriatí v aute

17.07.2024 14:04

Zostáva zatiaľ nevyriešenou záhadou, ako sa mohla tri a polročná Ivanka dostať do prehriateho auta a sama sa tam zamknúť.

Tank / Gaza /

Izrael podnikol 25 útokov za 24 hodín, zahynulo 52 ľudí

17.07.2024 14:04

Líder Hamasu obvinil Izrael z toho, že zámerne podkopáva rokovania o prímerí a dohode o prepustení rukojemníkov, pretože nechce ukončiť vojnu.

Ministerstvo spravodlivosti

Odškodnením pozostalých po Krivočenkovi predišla vláda žalobe voči SR

17.07.2024 13:56

Vláda rozhodla, že pozostalí po advokátovi Ľubomírovi Krivočenkovi dostanú odškodnenie v sume 90-tisíc eur.

švédsko teroristický útok

Vo Švédsku sa v obhorenom aute našli dve telá, mohlo by ísť o nezvestných Britov

17.07.2024 13:33

Telá so strelnými ranami sa našli v aute s dánskou poznávacou značkou.

podolay

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie, poslanec nemeckého parlamentu 2017-2021. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. -------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 423977x
Priemerná čítanosť článkov: 9021x

Autor blogu

Kategórie