Založ si blog

A poďme teda bezhranične zbrojiť! To je želanie Ukrajiny smerom na EÚ a NATO.

A my teraz máme vrhnúť financie do tohto nezmyselného svetového zbrojenia? Chce nás Ukrajina zatiahnúť do totálnej vojny? My chceme čo najrýchlejšie MIER!

Nebolo európske spoločenstvo od 50-tych rokov 20 storočia svojej prvotnej vízie, až po vznik Európskej únie náhodou mierový projekt pre Európu? A Ukrajina ho teraz chce zvrátiť na vojnový projekt. EÚ má byť poskokom NATO? Kam sme sa to dopracovali. Nie, ďakujeme pán Zelenskyj!

Ukrajina nie je členom ani EÚ ani NATO. Tieto dve inštitúcie sa ale dohodli na koordinácii výroby zbraní pre potreby Ukrajiny a na vytvorení koordinačného mechanizmu na zvýšenie výroby zbraní (!) pre potreby Kyjeva! To je neskutočné politické šialenstvo. 

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, povedal, že všetky tri strany sa spájajú, aby zvýšili výrobu zbraní a munície pre potreby Ozbrojených síl Ukrajiny.

Stretnutie v Bruseli sa uskutočnilo za účasti generálneho tajomníka NATO Stoltenberga a šéfa diplomacie EÚ Borrella. Hlavnou témou rokovaní bolo posilnenie obranyschopnosti nečlena NATO – UkrajinyKuleba sa poďakoval krajinám EÚ a NATO za viaceré dôležité rozhodnutia, týkajúce sa pomoci Ukrajine.

„Máme spoločný cieľ – obnoviť mier v Európe”. A preto musí Ukrajina zvíťaziť nad Ruskom. Asi zabudol, že Rusko je najväčšia jadrová veľmoc (ešte pred USA) a také želanie nemá žiadny racionálny podklad. Áno, mier dosiahneme nie diplomatickými rokovania, ale bezhlavým zbrojením!? Neviem, či ľudia takto zmýšľajúci spadli pri pôrode zo stola, ale sa im stalo niečo horšie? Minister ešte povedal, že je potrebné poskytnúť ukrajinskej armáde všetko potrebné. Prehlásil tiež, že nový tripartitný „formát Ukrajina-EÚ-NATO bude fungovať natrvalo“.

Pre tých mladších čitateľov, také niečo si pamätám z detstva: “so Soveitskym zväzom na večné časy a nikdy inak”. Vieme ako to v roku 1989 skončilo.

Takže Ukrajina vlastne už ani nemusí vstúpiť do NATO. Načo by aj? Veď fakticky je v NATO od roku 2014, aj keď de iure tam asi nebude nikdy. Odvtedy je totiž obrannou organizáciou NATO systematicky vyzbrojovaná. Minister taktiež navrhol, aby sa začal výcvik ukrajinských pilotov v rámci existujúcich mechanizmov EÚ a NATO. Divíte sa pri takýchto aktivitách NATO potom Ruskej federácii? Som toho názoru, že USA by tiež patrične reagovali na podobné aktivity Ruska napríklad v Mexiku alebo na Kube.

Mimochodom Sovietsky zväz v roku 1962 začal budovať raketovú základňu na Kube a vtedajší americký prezident Kennedy tvrdo zasiahol blokádou Kuby americkým námorníctvom a predseda rady ministrov (premiér) Sovietského zväzu Chruščov sa potom stiahol. Kubánska raketová kríza je považovaná za moment, keď sa studená vojna dostala najbližšie k vyústeniu do jadrovej vojny. Niečo podobné tu máme teraz na Ukrajine, len s opačným garde. Rusko na Ukrajine určite nebude tolerovať žiadne rakety USA.

Generálny tajomník NATO Stoltenberg dal jasne najavo, že budúcnosť Ukrajiny leží v euroatlantickej rodine. Keď sa vojna skončí, musíme zaviesť dlhodobé opatrenia pre bezpečnosť Ukrajiny, aby sme zaručili, že Rusko nebude naďalej podkopávať európsku bezpečnosť. Zopakoval tiež, že NATO bude naďalej stáť pri Ukrajine, kým to bude potrebné. Kto ale sústavne podkopáva svetovú bezpečnosť, nato už nedal odpoveď?

Je ale otázne, aká to ešte bude Ukrajina. Mám takú obavu, že čím dlhšie bude vojna trvať, tým menej územia jej ostane. Možno sa mýlim, ale som realista. Sám Zelenskij si bol dobre vedomý stavu svojej krajiny, a tak na druhý deň ruskej „špeciálnej operácie“ požiadal o mier v Moskve. Ten bol na dosah ruky, pravda za určitých garancií: vojenská neutralita Ukrajiny, uznanie ruského Krymu, zachovanie teritória Ukrajiny, ale autonómia pre pblasti Donecka a Luhanska. Kyjev v pricípe súhlasil a boli sme aj svedkami prebiehajúcich rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom.

Západ mal však iné plány. Britský premiér Johnson okamžite odletel do Kyjeva, stretol sa so Zelenským, vysvetlil mu predpokladaný rozsah zapojenia NATO do vojny a v podstate zakázal Zelenskému dosiahnuť mierovú dohodu s Ruskom. A už rok sa na Ukrajinu valia doslova miliardy peňazí z USA/EÚ, ale aj kvantá NATO výzbroje!

Tak ktorá strana nechce mier?

 

Poznámka.

Všetko čo tu píšem je môj osobný názor. Nie som členom žiadnej strany na Slovensku (ani som nikdy nebol), a nie som členom politickej strany ani v cudzine. Moje názory teda nie sú postojmi žiadnej politickej strany. Na primitívne komentáre nereagujem, ale pre serióznu a neanonymnú diskusiu je v pravo uvedená moja emailová adresa.

 

Slúži NATO skutočne na našu obranu?

13.07.2024

Vo Washingtone sa nám skončil summit pri príležitosti 75. výročia Severoatlantickej aliancie. Mám jednu relevantnú otázku. Slúži NATO skutočne na našu obranu? Načo sme členom NATO, keď nám táto organizácia nevie, alebo nechce zabezpečiť adekvátnu protivzdušnú obranu, ale namiesto toho ju garantuje pre Ukrajinu, ktorá vôbec nie je členským štátom NATO! Takže namiesto [...]

Čo zostalo z Ukrajiny?

29.04.2024

Všetci sme prehrali. Zo slávnych „európskych hodnôt“ nezostalo nič. Vojna na Ukrajine vstupuje do svojej záverečnej fázy – Rusko túto vojnu vyhrá na všetkých frontoch. Vojensky, geopoliticky a ekonomicky. Ako sa mohla stať táto katastrofa, táto historická porážka Západu? Odpoveď je jednoduchá: kolektívny Západ všade prekročil svoje vlastné medze. Nielenže [...]

MIEROVÁ INICIATÍVA SO ZÁRUKAMI BEZPEČNOSTI PRE UKRAJINU A RUSKO

11.12.2023

Predvianočná mierová iniciatíva s medzinárodnými bezpečnostnými zárukami pre Ukrajinu a Rusko. Európske národné štáty musia rozhodovať suverénne a nezávisle o svojej bezpečnosti vo vznikajúcom multipolárnom svetovom poriadku. V posledných rokoch sa ukázalo, že EÚ a jej členské štáty boli príliš slabé na to, aby zabránili agresívnej vojne vo svojom východnom [...]

markušovce, dieťa, auto

Tragédia v osade: dieťa zomrelo po prehriatí v aute

17.07.2024 14:04

Zostáva zatiaľ nevyriešenou záhadou, ako sa mohla tri a polročná Ivanka dostať do prehriateho auta a sama sa tam zamknúť.

Tank / Gaza /

Izrael podnikol 25 útokov za 24 hodín, zahynulo 52 ľudí

17.07.2024 14:04

Líder Hamasu obvinil Izrael z toho, že zámerne podkopáva rokovania o prímerí a dohode o prepustení rukojemníkov, pretože nechce ukončiť vojnu.

Ministerstvo spravodlivosti

Odškodnením pozostalých po Krivočenkovi predišla vláda žalobe voči SR

17.07.2024 13:56

Vláda rozhodla, že pozostalí po advokátovi Ľubomírovi Krivočenkovi dostanú odškodnenie v sume 90-tisíc eur.

švédsko teroristický útok

Vo Švédsku sa v obhorenom aute našli dve telá, mohlo by ísť o nezvestných Britov

17.07.2024 13:33

Telá so strelnými ranami sa našli v aute s dánskou poznávacou značkou.

podolay

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie, poslanec nemeckého parlamentu 2017-2021. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. -------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 423980x
Priemerná čítanosť článkov: 9021x

Autor blogu

Kategórie