Založ si blog

A poďme teda bezhranične zbrojiť! To je želanie Ukrajiny smerom na EÚ a NATO.

A my teraz máme vrhnúť financie do tohto nezmyselného svetového zbrojenia? Chce nás Ukrajina zatiahnúť do totálnej vojny? My chceme čo najrýchlejšie MIER!

Nebolo európske spoločenstvo od 50-tych rokov 20 storočia svojej prvotnej vízie, až po vznik Európskej únie náhodou mierový projekt pre Európu? A Ukrajina ho teraz chce zvrátiť na vojnový projekt. EÚ má byť poskokom NATO? Kam sme sa to dopracovali. Nie, ďakujeme pán Zelenskyj!

Ukrajina nie je členom ani EÚ ani NATO. Tieto dve inštitúcie sa ale dohodli na koordinácii výroby zbraní pre potreby Ukrajiny a na vytvorení koordinačného mechanizmu na zvýšenie výroby zbraní (!) pre potreby Kyjeva! To je neskutočné politické šialenstvo. 

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, povedal, že všetky tri strany sa spájajú, aby zvýšili výrobu zbraní a munície pre potreby Ozbrojených síl Ukrajiny.

Stretnutie v Bruseli sa uskutočnilo za účasti generálneho tajomníka NATO Stoltenberga a šéfa diplomacie EÚ Borrella. Hlavnou témou rokovaní bolo posilnenie obranyschopnosti nečlena NATO – UkrajinyKuleba sa poďakoval krajinám EÚ a NATO za viaceré dôležité rozhodnutia, týkajúce sa pomoci Ukrajine.

„Máme spoločný cieľ – obnoviť mier v Európe”. A preto musí Ukrajina zvíťaziť nad Ruskom. Asi zabudol, že Rusko je najväčšia jadrová veľmoc (ešte pred USA) a také želanie nemá žiadny racionálny podklad. Áno, mier dosiahneme nie diplomatickými rokovania, ale bezhlavým zbrojením!? Neviem, či ľudia takto zmýšľajúci spadli pri pôrode zo stola, ale sa im stalo niečo horšie? Minister ešte povedal, že je potrebné poskytnúť ukrajinskej armáde všetko potrebné. Prehlásil tiež, že nový tripartitný „formát Ukrajina-EÚ-NATO bude fungovať natrvalo“.

Pre tých mladších čitateľov, také niečo si pamätám z detstva: “so Soveitskym zväzom na večné časy a nikdy inak”. Vieme ako to v roku 1989 skončilo.

Takže Ukrajina vlastne už ani nemusí vstúpiť do NATO. Načo by aj? Veď fakticky je v NATO od roku 2014, aj keď de iure tam asi nebude nikdy. Odvtedy je totiž obrannou organizáciou NATO systematicky vyzbrojovaná. Minister taktiež navrhol, aby sa začal výcvik ukrajinských pilotov v rámci existujúcich mechanizmov EÚ a NATO. Divíte sa pri takýchto aktivitách NATO potom Ruskej federácii? Som toho názoru, že USA by tiež patrične reagovali na podobné aktivity Ruska napríklad v Mexiku alebo na Kube.

Mimochodom Sovietsky zväz v roku 1962 začal budovať raketovú základňu na Kube a vtedajší americký prezident Kennedy tvrdo zasiahol blokádou Kuby americkým námorníctvom a predseda rady ministrov (premiér) Sovietského zväzu Chruščov sa potom stiahol. Kubánska raketová kríza je považovaná za moment, keď sa studená vojna dostala najbližšie k vyústeniu do jadrovej vojny. Niečo podobné tu máme teraz na Ukrajine, len s opačným garde. Rusko na Ukrajine určite nebude tolerovať žiadne rakety USA.

Generálny tajomník NATO Stoltenberg dal jasne najavo, že budúcnosť Ukrajiny leží v euroatlantickej rodine. Keď sa vojna skončí, musíme zaviesť dlhodobé opatrenia pre bezpečnosť Ukrajiny, aby sme zaručili, že Rusko nebude naďalej podkopávať európsku bezpečnosť. Zopakoval tiež, že NATO bude naďalej stáť pri Ukrajine, kým to bude potrebné. Kto ale sústavne podkopáva svetovú bezpečnosť, nato už nedal odpoveď?

Je ale otázne, aká to ešte bude Ukrajina. Mám takú obavu, že čím dlhšie bude vojna trvať, tým menej územia jej ostane. Možno sa mýlim, ale som realista. Sám Zelenskij si bol dobre vedomý stavu svojej krajiny, a tak na druhý deň ruskej „špeciálnej operácie“ požiadal o mier v Moskve. Ten bol na dosah ruky, pravda za určitých garancií: vojenská neutralita Ukrajiny, uznanie ruského Krymu, zachovanie teritória Ukrajiny, ale autonómia pre pblasti Donecka a Luhanska. Kyjev v pricípe súhlasil a boli sme aj svedkami prebiehajúcich rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom.

Západ mal však iné plány. Britský premiér Johnson okamžite odletel do Kyjeva, stretol sa so Zelenským, vysvetlil mu predpokladaný rozsah zapojenia NATO do vojny a v podstate zakázal Zelenskému dosiahnuť mierovú dohodu s Ruskom. A už rok sa na Ukrajinu valia doslova miliardy peňazí z USA/EÚ, ale aj kvantá NATO výzbroje!

Tak ktorá strana nechce mier?

 

Poznámka.

Všetko čo tu píšem je môj osobný názor. Nie som členom žiadnej strany na Slovensku (ani som nikdy nebol), a nie som členom politickej strany ani v cudzine. Moje názory teda nie sú postojmi žiadnej politickej strany. Na primitívne komentáre nereagujem, ale pre serióznu a neanonymnú diskusiu je v pravo uvedená moja emailová adresa.

 

Akú rolu vlastne hrá Ukrajina v Afrike?

09.09.2023

Odkedy Ukrajina existuje ako samostatný štát, od roku 1991, vlády v Kyjeve pozlátili všetko, čo zostalo z dedičstva sovietskej éry. Najmä so zbraňami sa dali dosiahnuť vysoké zisky, ktoré však plynuli do súkromného sektora. To bolo bezohľadné. Musí sa zdať záhadou, že Severná Kórea bola v krátkom čase schopná zostrojiť veľké rakety a dokonca vytvoriť svoje vlastné [...]

Zelenského po summite bolí hlava!

14.07.2023

Niet sa čo diviť, že Zelenského teraz bolí hlava. Bol naivný a prehral s prefíkaným západom na celej čiare. Tak ale zvyčajne dopadnú diletanti v politike. Mal sa predsa len držať toho herectva. Teraz priviedol vlastnú krajinu do záhuby. Prvý týždeň po ruskej invázii boli otvorené dvere na dohodu s Ruskou federáciou. Nechal sa ovplyvniť západom, aby len pekne pokračoval [...]

NATO sa stále nepoučilo!

12.07.2023

Po 20-ročnom pôsobení NATO v Afganistane, ktoré skončilo v roku 2021 obrovským fiaskom, sa teraz na Ukrajine črtá podobný scenár. Bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty a bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter vo videu zverejnenom na americkom kanáli YouTube U.S. Tour of Duty tvrdí, že je rovnako nepravdepodobné, aby bolo NATO schopné uspieť v [...]

Bratislava polícia Dúbravka

Muž v Dúbravke začal strieľať z okna: Štyria zranení, jeden z nich je policajt. Útočník je mŕtvy

28.09.2023 07:00, aktualizované: 08:35

Nočná streľba v bratislavskej Dúbravke zo stredy na štvrtok si vyžiadala jedného mŕtveho. Ďalší štyria ľudia sa zranili.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Ukrajina 'reštartuje' ministerstvo obrany. Z troch nových námestníkov sú dve ženy

28.09.2023 06:20, aktualizované: 08:28

Ukrajina robí zmeny na ministerstve obrany. Po nástupe nového ministra Umerova mení aj námestníkov.

USA, Petr Kellner, Aljaška vrtuľník, havária

Príčinou nehody, pri ktorej zahynul český miliardár Kellner, bola zrejme chyba pilota

28.09.2023 06:04

Pravdepodobnou príčinou nehody vrtuľníka, pri ktorej v roku 2021 na Aljaške zahynul český miliardár Petr Kellner a ďalší štyria ľudia, bola chyba pilota.

kamikadze dron Hunter 2-S

Nevídaná kombinácia: Estónske robotické vozidlo je vyzbrojené arabskými kamikadze dronmi

28.09.2023 06:00

Je to prvá takáto kombinácia na európskom kontinente – pozemné robotické vozidlo schopné vypúšťať kamikadze drony. Postarali sa o ňu Estónsko a Spojené arabské emiráty.

podolay

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie, poslanec nemeckého parlamentu 2017-2021. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. -------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 396916x
Priemerná čítanosť článkov: 9231x

Autor blogu

Kategórie