Založ si blog

Milión granátov pre Ukrajinu – EÚ bola založená ako mierový projekt!

Tento plán je pre Európsku úniu tak zlomový, že ju to môže stáť krk. Vládnu nám žiaľ vojnuchtivý šialenci, diletanti a idioti a to nielen v EÚ, ale aj na Slovensku, česť výnimkám.

Áno EÚ chce Ukrajine dodať delostrelecké granáty a potom spoločne nakúpiť novú muníciu prvýkrát vo svojej histórii! Pomôže však plán skutočne krajine? Tu existujú pochybnosti.

Dve čísla ilustrujú celú brutalitu vojny. A aj pomer síl na bojiskách. Ruskí vojaci vypália zo svojich húfnic denne viac ako 20.000 nábojov. Najmenej. Ukrajinská armáda je prinútená k zdržanlivosti, pretože mnohé jej zbrojovky a sklady munície sú v troskách – vypáli okolo 2.000 nábojov denne. To je desaťkrát menej. Takto to vypočítavajú úradníci Európskej komisie v Bruseli.

Teraz chce EÚ zvýšiť palebnú silu Ukrajiny

V priebehu nasledujúcich 12 mesiacov plánuje dodať krajine jeden milión granátov. Rozhodli o tom v pondelok popoludní (20.3.22) ministri zahraničných vecí a obrany členských krajín. Krajiny by mali v prvom rade odovzdať projektily zo svojich zásob a dostať kompenzáciu z fondov EÚ. Na to je k dispozícii miliarda eur. S ďalšou miliardou plánuje EÚ po prvý raz vo svojej histórii spoločné obstarávanie novej munície!

Znamená to bod obratu: EÚ – založená ako mierový projekt – je ochotná nakúpiť zbrane a dodať ich nečlenskému štátu vo vojnovom stave!

Absolútne šialenstvo, do čoho nás teraz Európska úni ťahá!

„Prerážame tým novú pôdu,“ povedal v Bruseli nemecký minister obrany Boris Pistorius. Ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock v belgickej metropole povedala: „Ukrajina stále potrebuje našu podporu.“ Je dôležité rýchlo dodať krajine muníciu. A estónsky minister obrany Hanno Pevkur víťazoslávne povedal: „Kde je vôľa, tam je cesta. Hrôza, že nám toto vládne vo viacerých krajinách EÚ.

To sú všetko krásne slová. Zmenia však plány EÚ skutočne pomer síl na ukrajinských bojiskách? Málo tomu podľa expertov naznačuje.

Dodávať sa majú projektily kalibru 155 milimetrov, takzvané „nemé bomby“, ktoré nie je možné navádzať pomocou GPS ani lasera. Zbrane na veľkú bitku materiálov, cena za kus: okolo 3.000 eur. Plánované množstvo – jeden milión – znie ako veľa. Ale každý, kto sa rozpráva s vojenskými expertmi, počuje triezve predpovede: vraj to postačí na 3 mesiace, možno o niečo dlhšie.

Pre Ukrajinu to nie sú žiane dobré vyhliadky

Rokovania o súčasnej dohode EÚ trvali týždne. Všade bol odpor. Maďarsko sa nezúčastní na tomto šialenstve. Po predčasných voľbách sa môže pridať Slovensko, kde je skoro 80 percent obyvateľov proti dodávkam zbraní na Ukrajinu. Niektoré štáty, ako napríklad Grécko, sa chceli vzdať len malé množstvo nábojov, pravdepodobne z obavy, že by ich arzenál mohol byť potrebný proti Turecku. Iní sa obávali, že sa im veci finančne vymknú spod kontroly. Je ťažké si predstaviť, že krajiny EÚ sa čoskoro dohodnú na ďalších veľkých dodávkach. Zdá sa, že to, čo Európa plánuje, je príkladom „too little, too late“ tada „príliš málo, príliš neskoro“.

Je to myšlienka pripomínajúca neslávne obdobie Corony

Rovnako nie je jasné, odkiaľ má pochádzať nová munícia, ktorú chce Európa spoločne nakupovať. K dnešnému dňu sa na kontinente každoročne vyrába okolo 300.000 nábojov kalibru 155 od 15 výrobcov v jedenástich krajinách. Krajiny jednoducho nie sú pripravené na vojnový konflikt, v ktorom sa dve armády navzájom ostreľujú granátmi takmer nepretržite celé mesiace.

Pomôcť by malo spoločné obstarávanie. Ide o nápad pripomínajúci éru koronavírusu, keď sa EÚ spojila, aby kúpila tie predračené a neúčinné „vakcíny“. Tento prístup by podľa myšlienky mal výhody pre všetky strany.

Výrobcovia by nedostali veľa samostatných zákaziek z jednotlivých krajín, ale skôr niekoľko veľkých zákaziek – čo by pre nich znamenalo menej byrokracie a väčšiu istotu plánovania. A EÚ by mohla vyjednať lepšie ceny za takúto hromadnú objednávku.

Je to možno dokonca model do budúcnosti? Začiatok skutočnej európskej bezpečnostnej politiky? Ďalší krok v európskej integrácii vynútený touto vojnou Vladimira Putina? Sotva.

Skôr to bude zánik Európskej únie, ktorá bola založená ako mierový projekt pre Európu. Tento vojnový plán je pre EÚ tak zlomový, že ju to pravdepodobne môže stáť jej existenciu.

Zaznamenali ste dodnes nejakú mierovú iniciatívu Európskej únie v tomto vojenskom konflikte na východnej hranici EÚ? Ja nie.

Táto nová dohoda bude znamenať predovšetkým eskaláciu európskeho militarizmu a ústup od chápania EÚ ako mierového projektu, na čisto vojenský projekt NATO!

MIEROVÁ INICIATÍVA SO ZÁRUKAMI BEZPEČNOSTI PRE UKRAJINU A RUSKO

11.12.2023

Predvianočná mierová iniciatíva s medzinárodnými bezpečnostnými zárukami pre Ukrajinu a Rusko. Európske národné štáty musia rozhodovať suverénne a nezávisle o svojej bezpečnosti vo vznikajúcom multipolárnom svetovom poriadku. V posledných rokoch sa ukázalo, že EÚ a jej členské štáty boli príliš slabé na to, aby zabránili agresívnej vojne vo svojom východnom [...]

Povolebná úvaha čo s Európou? Tá musí byť úplne reorganizovaná.

02.10.2023

Európska únia, politická nadstavba kontinentu sa zdegenerovala na mocenský aparát, ktorý má s demokraciou a tým, čo chcú občania jednotlivých štátov, pramálo spoločné. To však nie je všetko. Hranice štátov nezodpovedajú štruktúram, ktoré vyrástli všade. Je čas na úplnú reorganizáciu. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen nebola demokraticky [...]

Akú rolu vlastne hrá Ukrajina v Afrike?

09.09.2023

Odkedy Ukrajina existuje ako samostatný štát, od roku 1991, vlády v Kyjeve pozlátili všetko, čo zostalo z dedičstva sovietskej éry. Najmä so zbraňami sa dali dosiahnuť vysoké zisky, ktoré však plynuli do súkromného sektora. To bolo bezohľadné. Musí sa zdať záhadou, že Severná Kórea bola v krátkom čase schopná zostrojiť veľké rakety a dokonca vytvoriť svoje vlastné [...]

pozemný dron

Terminátor v praxi. Po nebi a vode sa do vojny na Ukrajine hlásia aj pozemné drony

21.04.2024 21:36

Podľa expertov je však ich nasadenie obmedzené. Zatiaľ.

netanjahu

Izraelská armáda schválila operáciu v Rafahu. Netanjahu avizuje tvrdší bol proti Hamasu

21.04.2024 20:20, aktualizované: 21:58

Je to jediný spôsob, ako oslobodiť našich rukojemníkov, uviedol izraelský premiér.

Russia Ukraine War

Po americkej pomoci Rusi pritvrdili. Chcú, aby Ukrajina plakala, vidia sa až v Kyjeve

21.04.2024 18:51

V Moskve sa tvária, že z novej pomoci USA pre Kyjev si ťažkú hlavu nerobia. Hlásne trúby Kremľa tvrdia, že porážka Ukrajiny je nevyhnutná a neodvratná.

Peter Pellegrini

Ostrosť kampane, vojna, transparentnosť či pokoj? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

21.04.2024 18:30

Podľa akých kritérií sme si vyberali budúcu hlavu štátu? Čo nás presvedčilo?

podolay

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie, poslanec nemeckého parlamentu 2017-2021. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. -------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 411098x
Priemerná čítanosť článkov: 9136x

Autor blogu

Kategórie