Založ si blog

Európska únia sa vmanévrovala do slepej uličky

V knihách o dejepise môžete dlho hladať, aby ste našli podobný politický projekt, ktorý sa tak hlboko a široko vmanévroval do slepej uličky ako aktuálne Európska únia (EÚ).

EÚ si „vypestovala“ toľko problémov, že vyhliadky do budúcnosti možno považovať za katastrofálne. Jedným je napríklad koncept „Európy bez hraníc“ pod názvom Schengenská zmluva. Skvelá myšlienka, keby teraz nenarážala na bezpečnostné a iné problémy. Jedným príkladom je tzv. sociálna turistika z chudobných oblastí Európy do sociálne vyspelých ktrajín (Nemecko, Rakúsko,..), ale aj azylová turistika a pohraničná kriminalita. Brusel na to reaguje myknutím pliec. Veľkou výzvou a problémom bude ale v importovaný islámsky teror do EÚ. Španielska polícia počíta od 30 000 do 100 000 bojovníkov-džihadistov, ktorí sa bez teraz veľkých problémov dostanú do celej EÚ.

Brizantné bude v budúcnosti ilegálne prisťahovalectvo, ktoré dokazuje zlyhanie práva na azyl v EÚ. V tzv. nariadení Dublin II. je krajina, kde azylant prekročil prvú hranicu EÚ zodpovedná pre jeho azylové konanie. Realita je dnes ale úplne iná, Nemecko a Švédsko spracovávajú viac žiadostí, ako Taliansko, Grécko, Poľsko a iné hraničné krajiny EÚ. Najnovším problémom v Nemecku je prílev žiadateľov o azyl s Kosova a to v počte niekoľko tisíc týždenne. To odtrhnutie od Srbska nebolo pre krajinu žiadnou výhrou, 60 %-ná nezamestnanosť, kriminalita, korupcia ženie obyvateľov do krajín EÚ. Pre kosovských žiadateľov o azyl by mali byť krajiny ako Maďarsko a Chorvátsko prvou adresou. To sa vôbec nedeje, Kosovári chcú ísť hlavne do Rakúska a Nemecka. Európska únia teda nie je v stave efektívne chrániť svoje hranice ani pred nekontrorovateľnými vlnami prisťahovalcov, či už cez stredozemné more, alebo cez Turecko. Do budúcna sa dá očakávať zostrenie tejto azylovej problematiky.

Taktiež úplne zlyhala európska zahraničná politika, Ukrajina je jeden s najnovších príkladov. EÚ sa stále spolieha na zahraničnú politiku USA a nielen že sa k nej pridáva, ale sa jej aj podriaďuje. Pritom by v Bruseli mali po triezvej analýze prísť k záveru, že politika Washingtonu po roku 2001 je jedným zahranično-politickým fiaskom, v rade po sebe. Najnovším príkladom je práve Ukrajina, kde sa diletantským postojom EÚ oživila dokonca hrozba vojny v Európe. Bezpečnosť v Európe bez Ruska je nemysliteľná a to si pomaly začínajú uvedomovať aj politici EÚ, tých amerických to až tak netrápi. Izolovaním Ruska sa nič nevyriešilo, práve naopak. Ukrajinská kríza má navyše potenciál rozdeliť Európsku úniu a v budúcnosti jej rozhodnutia paralyzovať. Aj s tým kalkuluje Putin. Poľsko a baltické štáty vsadili, s americkou podporou, na konfrontačný kurz proti Rusku. Na druhej strane sú zase krajiny ako Grécko, Cypus a Maďarsko s výrazne proruskou politikou. Dokazuje to aj nedávna návšteva Putina v Budapešti. K slovenskej politike ohľadom Ukrajiny sa radšej nebudem vyjadrovať. Tie protichodné postoje (Kiska, Fico) sa dajú sledovať skoro denne.

Ako veľmi zlyhala európska zahraničná politika sa ukazuje nielen v krízovom ohnisku na východe, ale aj na jej periférii. „Failed States“ tzv. zlyhané štáty (najmä po exporte západnej demokracie) ako Líbia, Irak, Egypt, Sýria, Afganistan, Somália a aj Jemen zvýšia v dohľadnej dobe tlak prisťahovalcov v štátoch EÚ, ktorá sa ale nachádza stále v hospodárskej kríze a stále nevyriešenej kríze v eurozóne. Veď Grécko je opäť na dennom poriadku v Bruseli. Navyše sa EÚ hospodársky ochromila ešte aj uvalením sankcií proti Rusku, ktoré jednotlivým krajinám spôsobujú veľké hospodárske škody. Tieto štáty chcú teraz kompenzáciu z Európskej únie (!)
Európska únia teda úplne zlyhala v realizácii svojich vízií a cieľov jej zakladateľov a dôvodom je najmä skutočnosť, že je riadená vcelku diletantskými politikmi z Bruselu.

Akú rolu vlastne hrá Ukrajina v Afrike?

09.09.2023

Odkedy Ukrajina existuje ako samostatný štát, od roku 1991, vlády v Kyjeve pozlátili všetko, čo zostalo z dedičstva sovietskej éry. Najmä so zbraňami sa dali dosiahnuť vysoké zisky, ktoré však plynuli do súkromného sektora. To bolo bezohľadné. Musí sa zdať záhadou, že Severná Kórea bola v krátkom čase schopná zostrojiť veľké rakety a dokonca vytvoriť svoje vlastné [...]

Zelenského po summite bolí hlava!

14.07.2023

Niet sa čo diviť, že Zelenského teraz bolí hlava. Bol naivný a prehral s prefíkaným západom na celej čiare. Tak ale zvyčajne dopadnú diletanti v politike. Mal sa predsa len držať toho herectva. Teraz priviedol vlastnú krajinu do záhuby. Prvý týždeň po ruskej invázii boli otvorené dvere na dohodu s Ruskou federáciou. Nechal sa ovplyvniť západom, aby len pekne pokračoval [...]

NATO sa stále nepoučilo!

12.07.2023

Po 20-ročnom pôsobení NATO v Afganistane, ktoré skončilo v roku 2021 obrovským fiaskom, sa teraz na Ukrajine črtá podobný scenár. Bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty a bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter vo videu zverejnenom na americkom kanáli YouTube U.S. Tour of Duty tvrdí, že je rovnako nepravdepodobné, aby bolo NATO schopné uspieť v [...]

rak červený, samica

Malý vodný tok bol plný nebezpečných amerických rakov. Ochranári odchytili tisícky kusov

28.09.2023 09:00

Samica dokáže dvakrát ročne vychovať stovky mláďat. Invázny druh raka červeného sa preto šíri veľmi rýchlo.

Bratislava polícia Dúbravka

Muž v Bratislave strieľal z okna: Štyria zranení, jeden z nich je policajt. Útočník je mŕtvy

28.09.2023 07:00, aktualizované: 09:09

V náhodnej streľbe útočník pokračoval aj pred bytovku. Potom na policajtov vybehol s nožom, tí ho smrteľne zranili.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Ukrajina 'reštartuje' ministerstvo obrany. Z troch nových námestníkov sú dve ženy

28.09.2023 06:20, aktualizované: 09:40

Ukrajina robí zmeny na ministerstve obrany. Po nástupe nového ministra Umerova mení aj námestníkov.

podolay

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie, poslanec nemeckého parlamentu 2017-2021. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. -------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 396925x
Priemerná čítanosť článkov: 9231x

Autor blogu

Kategórie