Založ si blog

Manifest za mier v Európe!

Dnes je 353. deň vojny na Ukrajine. Doteraz bolo zabitých viac ako 200.000 vojakov a 50.000 civilistov. Ženy boli znásilnené, deti vystrašené, celý ľud traumatizovaný. Ak budú boje takto pokračovať, Ukrajina bude čoskoro vyľudnená a zdevastovaná krajina. A mnoho ľudí v celej Európe sa obáva aj eskalácie vojny. Boja sa o svoju budúcnosť a budúcnosť svojich detí a vnúčat. Ukrajinské obyvateľstvo napadnuté Ruskom potrebuje celkom iste našu solidaritu. Ale čo by bolo práve teraz solidárne? Ako dlho sa ešte bude bojovať a umierať na bojisku v Ukrajine?

A teraz, po roku, čo je vlastne cieľom tejto vojny? Nemecká ministerka zahraničia nedávno v Štrasburgu v Rade Európy povedala, že „my“ (Nemecko) vedieme „vojnu proti Rusku“. Vážne? Stratila načisto rozum?

Prezident Zelenskyj sa netají svojím cieľom. Po sľúbených tankoch Leopard 2 sa teraz, ako to komunikoval na svojom turné v Londýne, Paríži a v Bruseli, dožaduje už aj stíhačiek, rakiet dlhého doletu a vojnových lodí. Chce poraziť Rusko celoplošne? Úpne zošalel vo víre prebiehajúcej vojny?

Nemecký kancelár stále ubezpečuje, že nechce posielať stíhačky ani „pozemné jednotky“ na Ukrajinu. Ale ako je to s tým slovenským premiérom?

Včerajšia tlačová konferencia ukazuje bohužiaľ úplne iný trend. Vyjadrenia povereného premiéra Eduarda Hegera a ministra obrany Naďa boli, že Slovensko chce poslať slovenské bojové lietadlá MiG-29 Ukrajine. Vrieskal tam, že zabíjanie sa dá ukončiť iba dodávkami techniky na zabíjanie. Zvláštna to logika. Zvrátená, ale obávam sa, že aj primitívna. Hegera a Naďa jednoznačne neodradia ani tvrdenia expertov, že dodávky západných lietadiel pre Ukrajinu by mohli viesť k rozšíreniu konfliktu do celej Európy. Bude vojna aj u nás? No a čo! Lídri EÚ sa zdráhajú, len Heger je HRDINA! A pani prezidentka tejto vláde všetko toleruje.

Dodanie stíhačiek MiG-29 odvolanou vládou na Ukrajinu nepatrí medzi rozhodnutia, ktoré podliehajú súhlasu prezidentky. Uviedla to obratom pani Zuzana Čaputová vo svojom stanovisku k vyjadreniam povereného premiéra Eduarda Hegera a to napriek tomu, že je to vláda plne pod jej kuratelou. Existuje ešte väčšie zlyhanie najvyššieho ústavného činiteľa?

Koľko „červených čiar“ však už bolo prekročených za posledné mesiace? Treba sa obávať, že Putin najneskôr v prípade napadnutia Krymu podnikne maximálny protiútok. Skľzneme potom neúprosne k svetovej vojne a jadrovej vojne? Nebola by to prvá veľká vojna, ktorá by začala takto. Ale môže byť posledná pre celé ľudstvo! Ukrajina s podporou Západu môže síce vyhrať jednotlivé bitky. Nemôže však vyhrať vojnu proti najväčšej jadrovej veľmoci sveta. To hovorí aj najvyšší vojenský hodnostár v Spojených štátoch, náčelník US štábu generál Mark Milley. Hovorí o patovej situácii, v ktorej nemôže vojensky zvíťaziť ani jedna strana a vojnu možno ukončiť len za rokovacím stolom. Tak prečo nie teraz? Okamžite!

Vyjednávať neznamená vzdať sa. Vyjednávať znamená robiť kompromisy na oboch stranách. S cieľom zabrániť ďalším státisícom úmrtí a horšiemu. To si myslím aj ja a myslí si to určite aj väčšina slovenskej populácie. Milí politici, je čas počúvať národ! Občania Slovenska nemôžu priamo ovplyvňovať Ameriku a Rusko, ani našich európskych susedov. Ale môžu a musia brať slovenskú vládu a premiéra, aj keď bola 15. decembra 2022 vláda odvolaná‘, plne na zodpovednosť. Vyzývame preto premiéra a ministra obrany, aby okamčite zastavili eskaláciu dodávok zbraní! A aj pani prezidentka sa môže k tejto mierovej výzve pridať.

Vláda by mala viesť silnú alianciu pre prímerie a mierové rokovania na európskej úrovni, v rámci tej organizácie, ktorá na to bola 1.augusta 1975 v Helsinkách  vytvorená – Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Teraz!

Pretože každý stratený deň stojí až 1.000 ďalších ľudských životov – a približuje nás mílovými krokmi k III. svetovej vojne.

 

Pavol Podolay, 11. februára 2023

 

Poznámka.

Všetko čo tu píšem je môj osobný názor. Nie som členom žiadnej strany na Slovensku (ani som nikdy nebol) a moje názory preto nie sú postojmi žiadnej slovenskej politickej strany. Pre serióznu a neanonymnú diskusiu je v pravo uvedená moja emailová adresa.

Akú rolu vlastne hrá Ukrajina v Afrike?

09.09.2023

Odkedy Ukrajina existuje ako samostatný štát, od roku 1991, vlády v Kyjeve pozlátili všetko, čo zostalo z dedičstva sovietskej éry. Najmä so zbraňami sa dali dosiahnuť vysoké zisky, ktoré však plynuli do súkromného sektora. To bolo bezohľadné. Musí sa zdať záhadou, že Severná Kórea bola v krátkom čase schopná zostrojiť veľké rakety a dokonca vytvoriť svoje vlastné [...]

Zelenského po summite bolí hlava!

14.07.2023

Niet sa čo diviť, že Zelenského teraz bolí hlava. Bol naivný a prehral s prefíkaným západom na celej čiare. Tak ale zvyčajne dopadnú diletanti v politike. Mal sa predsa len držať toho herectva. Teraz priviedol vlastnú krajinu do záhuby. Prvý týždeň po ruskej invázii boli otvorené dvere na dohodu s Ruskou federáciou. Nechal sa ovplyvniť západom, aby len pekne pokračoval [...]

NATO sa stále nepoučilo!

12.07.2023

Po 20-ročnom pôsobení NATO v Afganistane, ktoré skončilo v roku 2021 obrovským fiaskom, sa teraz na Ukrajine črtá podobný scenár. Bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty a bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter vo videu zverejnenom na americkom kanáli YouTube U.S. Tour of Duty tvrdí, že je rovnako nepravdepodobné, aby bolo NATO schopné uspieť v [...]

rak červený, samica

Malý vodný tok bol plný nebezpečných amerických rakov. Ochranári odchytili tisícky kusov

28.09.2023 09:00

Samica dokáže dvakrát ročne vychovať stovky mláďat. Invázny druh raka červeného sa preto šíri veľmi rýchlo.

Bratislava polícia Dúbravka

Muž v Dúbravke začal strieľať z okna: Štyria zranení, jeden z nich je policajt. Útočník je mŕtvy

28.09.2023 07:00, aktualizované: 09:09

Nočná streľba v bratislavskej Dúbravke zo stredy na štvrtok si vyžiadala jedného mŕtveho. Ďalší štyria ľudia sa zranili.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Ukrajina 'reštartuje' ministerstvo obrany. Z troch nových námestníkov sú dve ženy

28.09.2023 06:20, aktualizované: 08:28

Ukrajina robí zmeny na ministerstve obrany. Po nástupe nového ministra Umerova mení aj námestníkov.

USA, Petr Kellner, Aljaška vrtuľník, havária

Príčinou nehody, pri ktorej zahynul český miliardár Kellner, bola zrejme chyba pilota

28.09.2023 06:04

Pravdepodobnou príčinou nehody vrtuľníka, pri ktorej v roku 2021 na Aljaške zahynul český miliardár Petr Kellner a ďalší štyria ľudia, bola chyba pilota.

podolay

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie, poslanec nemeckého parlamentu 2017-2021. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. -------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 396921x
Priemerná čítanosť článkov: 9231x

Autor blogu

Kategórie