Založ si blog

Manifest za mier v Európe!

Dnes je 353. deň vojny na Ukrajine. Doteraz bolo zabitých viac ako 200.000 vojakov a 50.000 civilistov. Ženy boli znásilnené, deti vystrašené, celý ľud traumatizovaný. Ak budú boje takto pokračovať, Ukrajina bude čoskoro vyľudnená a zdevastovaná krajina. A mnoho ľudí v celej Európe sa obáva aj eskalácie vojny. Boja sa o svoju budúcnosť a budúcnosť svojich detí a vnúčat. Ukrajinské obyvateľstvo napadnuté Ruskom potrebuje celkom iste našu solidaritu. Ale čo by bolo práve teraz solidárne? Ako dlho sa ešte bude bojovať a umierať na bojisku v Ukrajine?

A teraz, po roku, čo je vlastne cieľom tejto vojny? Nemecká ministerka zahraničia nedávno v Štrasburgu v Rade Európy povedala, že „my“ (Nemecko) vedieme „vojnu proti Rusku“. Vážne? Stratila načisto rozum?

Prezident Zelenskyj sa netají svojím cieľom. Po sľúbených tankoch Leopard 2 sa teraz, ako to komunikoval na svojom turné v Londýne, Paríži a v Bruseli, dožaduje už aj stíhačiek, rakiet dlhého doletu a vojnových lodí. Chce poraziť Rusko celoplošne? Úpne zošalel vo víre prebiehajúcej vojny?

Nemecký kancelár stále ubezpečuje, že nechce posielať stíhačky ani „pozemné jednotky“ na Ukrajinu. Ale ako je to s tým slovenským premiérom?

Včerajšia tlačová konferencia ukazuje bohužiaľ úplne iný trend. Vyjadrenia povereného premiéra Eduarda Hegera a ministra obrany Naďa boli, že Slovensko chce poslať slovenské bojové lietadlá MiG-29 Ukrajine. Vrieskal tam, že zabíjanie sa dá ukončiť iba dodávkami techniky na zabíjanie. Zvláštna to logika. Zvrátená, ale obávam sa, že aj primitívna. Hegera a Naďa jednoznačne neodradia ani tvrdenia expertov, že dodávky západných lietadiel pre Ukrajinu by mohli viesť k rozšíreniu konfliktu do celej Európy. Bude vojna aj u nás? No a čo! Lídri EÚ sa zdráhajú, len Heger je HRDINA! A pani prezidentka tejto vláde všetko toleruje.

Dodanie stíhačiek MiG-29 odvolanou vládou na Ukrajinu nepatrí medzi rozhodnutia, ktoré podliehajú súhlasu prezidentky. Uviedla to obratom pani Zuzana Čaputová vo svojom stanovisku k vyjadreniam povereného premiéra Eduarda Hegera a to napriek tomu, že je to vláda plne pod jej kuratelou. Existuje ešte väčšie zlyhanie najvyššieho ústavného činiteľa?

Koľko „červených čiar“ však už bolo prekročených za posledné mesiace? Treba sa obávať, že Putin najneskôr v prípade napadnutia Krymu podnikne maximálny protiútok. Skľzneme potom neúprosne k svetovej vojne a jadrovej vojne? Nebola by to prvá veľká vojna, ktorá by začala takto. Ale môže byť posledná pre celé ľudstvo! Ukrajina s podporou Západu môže síce vyhrať jednotlivé bitky. Nemôže však vyhrať vojnu proti najväčšej jadrovej veľmoci sveta. To hovorí aj najvyšší vojenský hodnostár v Spojených štátoch, náčelník US štábu generál Mark Milley. Hovorí o patovej situácii, v ktorej nemôže vojensky zvíťaziť ani jedna strana a vojnu možno ukončiť len za rokovacím stolom. Tak prečo nie teraz? Okamžite!

Vyjednávať neznamená vzdať sa. Vyjednávať znamená robiť kompromisy na oboch stranách. S cieľom zabrániť ďalším státisícom úmrtí a horšiemu. To si myslím aj ja a myslí si to určite aj väčšina slovenskej populácie. Milí politici, je čas počúvať národ! Občania Slovenska nemôžu priamo ovplyvňovať Ameriku a Rusko, ani našich európskych susedov. Ale môžu a musia brať slovenskú vládu a premiéra, aj keď bola 15. decembra 2022 vláda odvolaná‘, plne na zodpovednosť. Vyzývame preto premiéra a ministra obrany, aby okamčite zastavili eskaláciu dodávok zbraní! A aj pani prezidentka sa môže k tejto mierovej výzve pridať.

Vláda by mala viesť silnú alianciu pre prímerie a mierové rokovania na európskej úrovni, v rámci tej organizácie, ktorá na to bola 1.augusta 1975 v Helsinkách  vytvorená – Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Teraz!

Pretože každý stratený deň stojí až 1.000 ďalších ľudských životov – a približuje nás mílovými krokmi k III. svetovej vojne.

 

Pavol Podolay, 11. februára 2023

 

Poznámka.

Všetko čo tu píšem je môj osobný názor. Nie som členom žiadnej strany na Slovensku (ani som nikdy nebol) a moje názory preto nie sú postojmi žiadnej slovenskej politickej strany. Pre serióznu a neanonymnú diskusiu je v pravo uvedená moja emailová adresa.

Slúži NATO skutočne na našu obranu?

13.07.2024

Vo Washingtone sa nám skončil summit pri príležitosti 75. výročia Severoatlantickej aliancie. Mám jednu relevantnú otázku. Slúži NATO skutočne na našu obranu? Načo sme členom NATO, keď nám táto organizácia nevie, alebo nechce zabezpečiť adekvátnu protivzdušnú obranu, ale namiesto toho ju garantuje pre Ukrajinu, ktorá vôbec nie je členským štátom NATO! Takže namiesto [...]

Čo zostalo z Ukrajiny?

29.04.2024

Všetci sme prehrali. Zo slávnych „európskych hodnôt“ nezostalo nič. Vojna na Ukrajine vstupuje do svojej záverečnej fázy – Rusko túto vojnu vyhrá na všetkých frontoch. Vojensky, geopoliticky a ekonomicky. Ako sa mohla stať táto katastrofa, táto historická porážka Západu? Odpoveď je jednoduchá: kolektívny Západ všade prekročil svoje vlastné medze. Nielenže [...]

MIEROVÁ INICIATÍVA SO ZÁRUKAMI BEZPEČNOSTI PRE UKRAJINU A RUSKO

11.12.2023

Predvianočná mierová iniciatíva s medzinárodnými bezpečnostnými zárukami pre Ukrajinu a Rusko. Európske národné štáty musia rozhodovať suverénne a nezávisle o svojej bezpečnosti vo vznikajúcom multipolárnom svetovom poriadku. V posledných rokoch sa ukázalo, že EÚ a jej členské štáty boli príliš slabé na to, aby zabránili agresívnej vojne vo svojom východnom [...]

česko, sanitka, záchranár, hasiči, praha

V maďarskej nemocnici vypukol požiar, museli evakuovať 150 ľudí

17.07.2024 14:20

Pri požiari sa nikto nezranil.

markušovce, dieťa, auto

Tragédia v osade: Dievčatko zomrelo po prehriatí v aute, rodina prehovorila. Ako sa dostalo do auta?

17.07.2024 14:04

Ako sa mohla tri a polročná Ivanka dostať do prehriateho auta a sama sa tam zamknúť?

Tank / Gaza /

Izrael podnikol 25 útokov za 24 hodín, zahynulo 52 ľudí

17.07.2024 14:04

Líder Hamasu obvinil Izrael z toho, že zámerne podkopáva rokovania o prímerí a dohode o prepustení rukojemníkov, pretože nechce ukončiť vojnu.

Ministerstvo spravodlivosti

Odškodnením pozostalých po Krivočenkovi predišla vláda žalobe voči SR

17.07.2024 13:56

Vláda rozhodla, že pozostalí po advokátovi Ľubomírovi Krivočenkovi dostanú odškodnenie v sume 90-tisíc eur.

podolay

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie, poslanec nemeckého parlamentu 2017-2021. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. -------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 423983x
Priemerná čítanosť článkov: 9021x

Autor blogu

Kategórie