Založ si blog

Putinov stop plynovodu South Stream a hlúposť EÚ

South Stream plynovod, plánovaný projekt za 45 milárd dolárov bol 1.decembra 2014 Putinom pochovaný. Plynovod South Stream mal dodávať plyn do východných a južných európskych krajín, Bulharska, Maďarska, Rakúska, Talianska, Chorvátska a Srbska, pomimo územia Ukrajiny. Podobný projekt bol dohodnutý v roku 2006 mezdi Ruskom a Nemeckom pri výstave North Stream, ktorým sa nespoľahlivá a dnes aj nestabilná Ukrajina tiež obišla.

Ak to Európa nechce, tak projekt nebude realizovaný. Neboli sme schopní získať potrebné povolenie od Bulharska, takže nemôžeme pokračovať v projekte. Nemôžeme robiť veľké investície ktoré skonšia na bulharskej hranici. Je to rozhodnutie našich priateľov v Európe, ktoré rešpektujeme, zdôraznil Putin. Ruské energetické zdroje sa teda presmerujú do iných regiónov sveta.

Ruský prezident Putin to oznámil počas svojej návštevy v Turecku. Pre EÚ má toto rozhodnutie významné geopolitické a aj ekonomické dôsledky. Poškodí to aj Slovensko, ak totiž bude ruský plyn prúdiť cez Turecko, Ukrajina i Slovensko prídu o tranzit plynu do Európy.

Porazeným v tomto dejstve nebude Rusko, ale Európa, ktorá si opäť ekonomicky strelila do vlastného kolena. A to pod tlakom ministerstva zahraničia, od známej pani Nuland (známa vyjadrením “Fuck the EU”) z administratívy vo Washingtone ale aj tlaku z Bruselu na chudobný členský štát EÚ – Bulharsko. Politika EÚ by sa teda dala opísať ako “hlúposť”, keby tu nebolo tlaku Washingtonu, tú blokádu proti South Stream v Bulharsku realizovať. Rovnako sú ekonomicky zničujúce aj sankcie EÚ voči Rusku (ktoré škodia obom stranám), realizované EÚ len po extrémnom tlaku z Washingtonu na Berlín a Paríž. Zhrnuté jednou vetou – Európska únia stratila Rusko kvôli Ukrajine.

Turecko sme vlastne tou bulharskou blokádou teraz vohnali do náručia Eurázie. Rusko a Turecko podpísali totiž dohodu na rozšírenie existujúceho plynovodu „Modrý Stream“. Teraz dostane Turecko k už dodávaným 13,7 miliardám m3 plynu, ďalšie tri miliardy metrov kubických, teda skoro 17 miliárd m3. Okrem toho Putin oznámil novú možnosť a síce výstavbu distribučného centra zemného plynu na turecko-gréckej hranici, ako náhradu za stratu South Stream pre dodávky plynu do južnej Európy.
Ak vezmeme do úvahy, kde sa turecký prezident “pohybuje” a nie to čo hovorí, tak sa z neho stáva veľmi pragmatický politik. To samozrejme zväčšuje vzdialenosť medzi Ankarou a Washingtonom, napriek členstvu Turecka v NATO. Ruská šachová partia úspešne pokračuje. Ak by Erdoğan prijal aj ruskú ponuku na vytvorenie energetického spojenectva, bola by to významná politická zmena smeru s nesmiernym geopolitickým významom pre Turecko. Erdoğanovi je to jasné, aj keď to skrýva cez hmlisté vyjadrenia. Rusko-turecké distribučné centrum na hranici s Gréckom by signalizovalo jasnú zmenu stratégie Turecka.

Dôležitým poznatkom vo vyhlásení bolo, že nové dodávky zemného plynu z Ruska do Turecka budú už vyplatené v miestnej mene a nie v amerických dolároch. Turecko je už teraz, po Nemecku, druhým najväčším spotrebiteľom ruského zemného plynu. Navyše Erdoğan požiadal o prijatie do „Šanghajskej organizácie spolupráce“, ktorú vedú Rusko a Čína.
Európa sa takto pomaly, ale isto sama ekonomicky vyšachuje z úspešnej spolupráce s Ruskom. Najmä poškodením ekonomickej spolupráce Nemecka a Ruska do budúcnosti, budú negatívne postihnuté hospodársva prakticky všetkých štátov Európskej únie, teda aj včítane Slovenska. To je historicky neodpustitená ekonomicko-strategická chyba súčasného, dá sa povedať diletantského vedenia EÚ v Bruseli.

Schenken wir uns reinen Wein ein – ist das Flüchtlingsdrama nicht geplant?

03.02.2017

Die Politiker in der Europäischen Union sind angeblich über den Umfang und die anschließenden Folgen der Flüchtlingskrise total überrascht. Entweder sie sind echt so naiv, oder sie sind so gute Schauspieler. viac »

Nalejme si čistého vína – nie je dráma s utečencami podľa plánu?

03.09.2015

Politici v Európe sú vraj prekvapení jej rozsahom a následnými koncekvenciami. To pripúšťa len dva závery: buď sú hlúpejší ako sme sa obávali, alebo nám všetkým niečo hrajú. Ktorý viac »

Prečo dlhujeme Grékom aj našu vďaku?

03.07.2015

Ich trvdohlavosť nám otvorila oči, aká chybná konštrukcia je vlastne Európska únia. Všetko možno vypovedať, každú zmluvu, každé manželstvo, ale nie Maastrichtskú zmluvu. Má teda táto viac »

Sebastian Kurz, rakúske voľby

Rakúsko podľa víťaza volieb Kurza nechce do Visegrádskej štvorky

19.10.2017 17:23

Víťaz rakúskych parlamentných volieb a očakávaný budúci kancelár Sebastian Kurz nemá záujem o pričlenenie svojej krajiny k Visegrádskej skupine.

Trebišov, Svet zdravia

Popálenie ženy na sále v trebišovskej nemocnici je záhadou

19.10.2017 17:09

Odborníci krútia hlavou nad šokujúcim prípadom z utorka, keď na pôrodnej sále v trebišovskej nemocnici došlo počas pôrodu k požiaru.

Anton Chromík

Chromíkovci mútia predvolebné vody

19.10.2017 17:00

Aliancia za rodinu dala o sebe opäť vedieť. Dôvodom je, že kandidáti na predsedu BSK Milan Ftáčnik a Juraj Droba podporili Dúhový Pride za práva LGBTI komunity.

lanovka Chvatimech Brezno

Výnimočná lanovka neďaleko Valaskej prežíva vďaka nadšencom

19.10.2017 16:00

Lanovku vybudovali svojpomocne milovníci lyžovania a turistiky prakticky zadarmo.

podolay

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. --------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 120772x
Priemerná čítanosť článkov: 10979x

Autor blogu

Kategórie