Založ si blog

Quo vadis Slovakia? Kam ideš Slovensko?

Kam ideš Slovensko?

Po tridsiatich rokoch existencie Slovensko na svojej ceste totálne stratilo kompas.

Slovenská paródia na „demokraciu“ je obrovským nešťastím pre veľké množstvo Slovákov. Zažili sme:

  • 30 rokov prázdnych rečí a sľubov
  • 30 rokov drancovania slovenského hospodátstva
  • 30 rokov nedotknuteľnosti a beztrestnosti čelných predstaviteľov štátu
  • 30 rokov ponižovania a uťahovania opaskov
  • 30 rokov páchania nedoziernych podvodov na slovenskom národe.

Poľnohospodárstvo a tým aj sebestačnosť v potravinách bola zničená, zdravotníctvo sa nachádza v totálnom rozklade. V podstate je viac menej všetko, čo je na Slovensku ešte z čias socializmu. Nemocnice, sídliská, školy, univerzity, energetika, jadrová energetika, celková infraštruktúra a tak ďalej a tak ďalej… Veď na Slovensku žiadna vláda nedokázala za 30 rokov ani dostavať diaľnicu do Košíc!

V približovaní sa životnej úrovni Európskej únie je na tom Slovensko oveľa horšie, ako keď sa v roku 2020 odovzdala vládna moc víťazovi volieb Igorovi Matovičovi poťažne po roku Eduardovi Hegerovi, obaja pochádzajú s OĽANO (jeden už stihol ujsť). Podľa Eurostatu je Slovensko po Bulharsku druhou najchudobnejšou krajinou Európskej únie a to všetko stihla vláda pri rekordnom zadlžení a rozvrate verejných financií. Chapeau!

Prečo sme prestali dobiehať vyspelú Európu? Úspešný štát nie je žiadna samozrejmosť. Nestačí mať prezidentku, parlament a vládu a hranice. Úspešný štát potrebuje oveľa viac. Musí byť aj profesionálne spravovaný. Úpadok slovenskej spoločnosti ako ho momentálne zažívame je až tragický. Je to úpadok morálny, intelektuálny a aj ekonomický. Som toho názoru, že to všetko, čo sa deje na Slovensku v tejto zvrátenej dobe, je v podstate už len zlé alebo dokonca ešte horšie.

Východisko? Prvou zásadnou zmenou bude potrebné nastoliť profesionálnu a aj stabilnú vládu odborníkov, bez amatérov, diletantov, ale aj psychicky narušených jedincov.

Slovensko potrebuje zásadnú kvalitatívnu zmenu fakticky vo všetkých oblastiach: potrebuje novú elitu, širšie zdieľanú ideu a diskusiu o budúcnosti krajiny, ako aj neustále vylepšovanie toho, čo už nefunguje.

Kto sa na to podujme? Musí zmeniť aj spôsob riadenia štátu a bude potrebné modernizovať celé vládnutie. Covid-19, ekonomická a energetická kríza, ale aj vojna v susednom štáte ukázali nízku schopnosť dočasnej amatérskej vlády zvládať racionálne problémy občanov v danom čase. Tie Matovičove miliónové patologické experimenty počas pandémie, by si ale vyžadovali aj vyjasnenie trestnoprávnej zodpovednosti. Štát nemal vytvorené ani žiadne mechanizmy na pomoc občanom v kríze.

Sú ale oblasti, kde je posilnenie úlohy štátu predpokladom ich fungovania, nakoľko trh totálne zlyhal. Je to najmä zdravotníctvo, energetika a potravinová sebestačnosť.

Treba využiť aj inštitúty zakotvené v existujúcich privatizačných zmluvách, posilnením regulácie. alebo aj zvýšením štátneho podielu vo vlastníctve strategických podnikov.

Problémom Slovenska je aj prehnaný dôraz na kontrolu procesov (že pani Remišová), ale malý na dosiahnutie vytýčeného cieľa. Neblahými príkladom ja zaiste výstavba nemocnice Rázsochy, ktorá sa pôvodne mala stavať z Plánu obnovy, ale vzhľadom na premárnený čas, je to už pravdepodobne nereálne.

Systém plošného rušenia rozbehnutych projektov predchádzajúcej vlády je preto mimoriadne  škodlivý. Táto vláda (Matovič/Heger) skoro všetko zastavila, ale sama nedoručila ľuďom ani jeden projekt, ktorý by bola aj dokončila.

Nová vláda bude konfrontovaná s potrebou konsolidácie aj verejných financií, čo je hrozná pozostalosť predchádzajúcej vlády totálnych diletantov, ktorí zadĺžili štát nevídanym spôsobom. Novej vláde skutočne nebude čo závidieť.

Inak Slovensko vyspelú Európu nikdy, nikoho ani ekonomicky ani intelektuálne už nedobehne. Ani keby rovno utekalo oproti.

Zavedenie socializmu s aplikovanou trhovou ekonomikou, ako majú napríklad v Číne sa po víťazstve Smeru SSD vo voľbách črtá ako reálna možnosť. Na Slovensku žijú totiž ľudia na hranici biedy. Nevedia sa dostať k liekom, umierajú na liečiteľné choroby. Živoria z pár stovák mesačne. Toto všetko má byť výsledok tej 30-ročnej „demokratickej“ cesty od roku 1989? Prekliato málo.

Terajšia odvolaná vláda vraj nemá pre vlastný národ financie, ale na neustále vyzbrojovanie Ukrajiny idú miliardy eur! A načo sú prosím Slovákom útočné vrtulníky námornej pechoty (!) Bell AH-1Z Viper, ktorými sa chválil minister obrany, aký je to super kšeft za tie MiG-19, alebo dokonca útočné stíhačky F-16 z USA? Čo chcete Slovensko pod taktovkou NATO zapliesť do vojny proti Rusku? Je najvyšší čas sa urýchlene prebudiť do reality! Ak sa Slovensko zapletiete do vojny proti Rusku, tak to bude naprostá zkaza pre krajinu.

Treba si uvedomiť, že vojenský biznis v USA je jedným z hlavných ekonomických piliérov. Z času na čas musí USA všetku tú vojenskú produkciu aj použiť, aby sa mohla produkovať nová a nová a tak dookola. Preto bol napríklad: Vietnam, Kórea, Líbia, Iraq, Irán, Sýria, Juhoslávia, Afganistan, Ukrajina a mnohé mnohé ďalšie intervencie Spojených štátov.

Zelenského poradca: Máme právo všetko zničiť!

30.04.2023

Mačka je už von z vreca. Zelenského poradca Mychajlo Podoľak oznamuje to, čo bolo už dávno známe. Zelenskyj zámerne presadzuje politiku spálenej zeme. To však nie je všetko. Ukrajina má „právo“ zničiť všetko na Kryme, v Doneckej ľudovej republike, Luganskej ľudovej republike, Záporožskej a Chersonskej oblasti, povedal Mychajlo Podoľak, poradca šéfa kancelárie [...]

Jadrová vojna? Prežila by len južná pologuľa.

16.04.2023

Neustále sa spomína možnosť eskalácie ukrajinského konfliktu, až po vznik III. svetovej vojny. To znamená pravdepodobne jadrovej vojny. Pozrime sa teda na jej následky. Účinky atómového bombardovania sú väčšinou nesprávne posudzované. Hirošima a Nagasaki nie sú jadrové púšte. Rýchlo sa z nich opäť stali prosperujúce mestá. Ale aké budú účinky, ak sa použijú [...]

Vznikne Poľsko-ukrajinská konfederácia? Akási nová „Rzeczpospolita“ z roku1569?

12.04.2023

Poľsko-ukrajinská konfederácia by bola vážnou provokáciou pre Rusko a nočnou morou pre Nemecko. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj počas návštevy Varšavy vyhlásil, že medzi oboma štátmi už čoskoro nebudú existovať žiadne hranice – ani ekonomicky, ani politicky, ani historicky. Týždenník Strana citoval vlastné zdroje, podľa ktorých Zelenského úrad rokuje o [...]

Ukrajina EÚ Irán drony Kuleba sankcie výzva uarus

VIDEO: Dron zasiahol bytovku v ruskom Voroneži

09.06.2023 10:22, aktualizované: 10:36

Dvaja ľudia utrpeli zranenia.

Su-27 / Bojová stíhačka /

Rusi pri hraniciach NATO a Švédska. K dvom lietadlám vzlietli spojenecké stíhačky

09.06.2023 09:55

Ruské lietadlá nepostupovali v súlade s medzinárodnými normami, uviedlo britské letectvo.

Žilinka

Žilinka považuje trest pre Dědečka za nízky, dal pokyn na odvolanie. Rozhorčení sú aj príbuzní obetí

09.06.2023 09:43

Dušan Dědeček dostal za usmrtenie piatich mladých ľudí na zastávke v centre Bratislavy 15-ročný trest odňatia slobody.

SR Bratislava Kollár voľbynrsr2023 NR vyhlásenie BAX

Kollár vyhlásil termín parlamentných volieb. Štartuje oficiálna kampaň

09.06.2023 09:06

Politické subjekty môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur.

podolay

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie, poslanec nemeckého parlamentu 2017-2021. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. -------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 371743x
Priemerná čítanosť článkov: 10047x

Autor blogu

Kategórie